Wszystko co powinnyśmy wiedzieć przed zakupem wagi kuchennej

Każda gospodyni domowa powinna mieć dokładną wagę elektroniczną w kuchni. Aby nie zepsuć przepisu, wszystkie składniki elementy muszą zostać możliwie najdokładniej zważone. Szczególnie wagi kuchenne są potrzebne dla tych, którzy są na różnego rodzaju dietach i chcą schudnąć. Każdą porcję lub produkt należy mierzyć, aby poznać kaloryczność spożywanej żywności. Jak więc wybrać właściwą wagę? Poczytaj – świat stanie się prostszy.

Rodzaje wag kuchennych:

Istnieje kilka rodzajów wag domowych (w sensie konstrukcji i zasad działania), każda służy do pomiaru żywności. Wyróżniamy trzy metody pomiaru: ręczne, ścienne i stołowe.

Wagi ręczne (na sprężynie) były popularne w ostatnim stuleciu, ale i teraz można je spotkać w naszych domach – przydają się do pomiarów do maksymalnie 20 kg. Ręczne wagi sprężynowe są wygodne – są zwarte, lekkie i można je schować do torebki i zabrać ze sobą na przykład na rynek, gdzie będziemy mogli zważyć nasz towar „od ręki”.

Większe wagi stołowe (z ciężarkami) są możemy używać w tylko stacjonarnie kuchni, ich transportowane do sklepu lub na rynek bywa uciążliwe. Dotyczy to zwłaszcza mechanicznych wag szalkowych, które są ciężkie a ich kalibracja i ustawienie wymaga poświęcenia trochę czasu. Wagi te mają jednak wielką zaletę – mogą być wyjątkowo precyzyjne, z dokładnością sięgającą do setnych części grama. Spotyka się też wersje mocowane do ściany, dzięki czemu zaoszczędzimy miejsce na naszym stole kuchennym.

Innym przydatnym narzędziem pomiarowym jest tak zwana waga łyżkowa. Jeśli gospodyni domowa musi szybko i z przyzwoitą dokładnością zważyć niewielkie porcje, takie skale będą doskonałymi asystentami. Zważ cukier, sól, drożdże – wszystko za pomocą jednej łyżki. Tak jakby dwa w jednym

Wybierz limit wagi

Przed wyborem urządzenia pomiarowego musisz zdecydować, jaki maksymalny ciężar spodziewasz się ważyć. Typowa waga do codziennych zastosowań w domowej kuchni może mieć limit do 5 kg; jeśli zaś myślimy o zastosowaniach bardziej profesjonalnych lub planujemy gotować duże porcje, rozglądajmy się za wagą z limitem około 10 kg.

waga łyżeczkowa

Obecnie najlepszy kompromis pomiędzy ceną, dokładnością i wygodą ważenia posiada waga elektroniczna. Na ogół błąd pomiaru nie przekracza 1 g, ale możemy również spotkać wagi, których precyzja sięga do dziesiętnych części grama. Spotkać możemy też elektroniczne wagi laboratoryjne – chętnie używane przez jubilerów, chemików i farmaceutów, lecz jest to odrębna grupa urządzeń.

A skąd waga „wie” ile waży nasz towar?

Mechaniczna metoda pomiaru ma swoje zalety – urządzenie pomiarowe nie wymaga zasilania, trudno je zepsuć i nie jest łatwe do przeciążenia. Jednak wagi mechaniczne tracą swoją pierwotną dokładność pomiaru w miarę upływu czasu. W przypadku dużych wag wychyłowych, błąd pomiaru może wynieść nawet kilkanaście gramów po upływie kilku lat.

Metoda pomiaru elektronicznego jest zdecydowanie bardziej trwała i stabilna niż metoda mechaniczna, ponieważ wagę taką można na ogół w prosty sposób wykalibrować i „naprawić” resetując (czyli tarując) ustawienia. Jednak takie wagi nie działają bez baterii, co niestety w praktyce okazuje się bardzo kłopotliwe. Zawsze gdy pilnie musimy coś zważyć, okazuje się, że bateria się wyczerpała, a dziś niedziela niehandlowa, a goście już jadą…

Jak ważyć aby było dobrze?

Możesz mierzyć produkty za pomocą platformy lub miski. Platforma jest wygodna, ponieważ jest umieszczona bezpośrednio na wadze w celu zmierzenia masy produktu. Jednak ten sposób nie nadaje się do odmierzania mąki, cukru lub płynów. Właśnie dlatego masz wagę z miską. Ciężar miski jest już brany pod uwagę i odliczany, więc nie musisz go ważyć osobno, a następnie odjąć wagę miski od całkowitej masy produktu.

Miska może być wykonana z metalu, plastiku lub szkła. Najlepszym wyborem jest miska metalowa, ponieważ jest mocna, trwała i łatwa do czyszczenia. Plastikowa lub szklana misa może wygląda lepiej, ale wszystko kosztem zmniejszonej wytrzymałości. Szkło może przypadkowo pęknąć gdy wlejemy gorącą zupę, a tworzywo sztuczne również może nie wytrzymać wysokich temperatur. Może też reagować z substancjami, które będziemy ważyć – na przykład ocet lub kiszonki.

Wagi elektroniczne

Na półkach sklepów AGD znajdziemy ogromny asortyment różnych producentów. Istnieją skale, w których można wybrać jednostkę miary: gramy, funty, kilogramy, litry i mililitry.

Istnieją modele uwzględniające gęstość zmieniającego się płynu. Aby to zrobić, wybierz rodzaj płynu na panelu wagi. Bardzo wygodne urządzenia, które pokazują temperaturę i czas w pomieszczeniu. Istnieją urządzenia z funkcją timera i alarmem.

Wagi elektroniczne nie wymagają zasilania sieciowego, ponieważ działają na bateriach. Różne modele mają pewne elementy. Podświetlane lub cyfrowe wyświetlacze wymagają baterii o wysokiej wydajności. W takich przypadkach baterie litowe są sprzedawane z okresem żywotności do jednego roku.

Konstrukcja wag elektronicznych może być dostosowana do stylu konkretnej kuchni. Może mieć dowolny kolor i kształt. Niektórzy producenci produkują wagi w różnych kolorach. Na przykład istnieją wagi wykonane ze stali i drewna. Niektóre modele są ozdobione pięknymi obrazami natury. Obecność specjalnych antypoślizgowych nóżek umożliwia wygodne korzystanie z urządzenia.

Funkcje urządzeń pomiarowych

Oprócz dokładnego pomiaru wiele wag kuchennych posiada różne dodatkowe funkcje.

Funkcja liczenia kalorii będzie w stanie ocenić osobę na diecie. Dlatego bardzo wygodnie jest znać nie tylko wagę produktu, ale także jego kaloryczność. Aby określić liczbę kalorii, białek i tłuszczów, musisz wprowadzić kod produktu na pulpicie nawigacyjnym. Lista kodów znajduje się w specjalnym katalogu dołączonym do wagi.

Do komunikacji między smartfonem a wagą wymagana jest funkcja Bluetooth. Konieczne jest dodanie kodów produktów ze specjalnego programu internetowego, który nie znajduje się w katalogu. Ten program jest regularnie aktualizowany.

Funkcja „Tara” - urządzenie mierzy masę kubka lub kubka i wyświetla tylko masę ich zawartości.

Sterowanie dotykowe – ta funkcja jest wygodna, ponieważ waga nie zawiera przycisków niewygodnych do mycia. Panel dotykowy jest łatwy do czyszczenia z brudu i kurzu.

Funkcja podświetlenia. Kolor panelu pomiarowego różni się w zależności od rodzaju mierzonego produktu. Na przykład podczas pomiaru cieczy wyświetlacz świeci na zielono, a podczas pomiaru masy produktów stałych – na niebiesko.

Cena

Cena wagi kuchennej zależy od jakości i producenta. Im więcej funkcji ma nasza waga, tym na ogół wyższa cena. Zwykle cena wagi wynosi od kilkunastu do nawet kilkuset złotych w przypadku wag dizajnerskich do nowoczesnych kuchni.

szwecja

Opinie naszych klientów

Większość kupujących wybrała wagę elektroniczną z limitem do 5kg. Są zadowoleni z dokładności funkcji pomiaru, planowania i liczenia kalorii. Kupujący zauważają również, że dobra waga elektroniczna zużywa niewiele energii z baterii, dlatego częste wymiany nie są konieczne. Ponadto użytkownicy są zadowoleni z kosztu urządzenia.

No więc jaką wagę wybrać?

W sklepie najpierw zwróć uwagę na ciężar, jaki może wytrzymać urządzenie pomiarowe. Jeśli potrzebujesz tylko zważyć składniki do pieczenia ciasta lub małe porcje, wybierz wagę o wadze od 1 do 5 kg.

Następnie wybierz materiał, z którego jest wykonana. Im lepsza jakość materiału, tym wyższa cena. Na przykład waga metalowa jest zdecydowanie bardziej trwała niż plastikowa.

Porównaj cechy i ceny towarów. Jeśli wagi mają te same funkcje, ale mają różne koszty, możesz kupić tańszą. Jeśli masz więcej pieniędzy, kup droższą, A co! Stać cię! Ważna jest również konstrukcja miernika. Piękny design wagi dodaje otuchy użytkownikowi.

W razie wątpliwości skonsultuj się z ekspertem z naszego sklepu. Zna wszystkie zalety i wady technologii i pomoże Ci w wyborze najlepszego modelu.

Komentarze (0)

Produkt dodany do schowka
Produkt dodano do porównania

Strona korzysta z plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.